הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים

על ניתוחי לייזר / ד"ר תואם כץ

מהי ראיה חדה למרחק? מהו קוצר ראיה? מה מטרת ניתוח הלייזר? אלו שיטות ניתוחי לייזר קיימות? מה ההבדל ביניהן? מה בדיוק עושים בניתוחי הלייזר ומדוע?
רוב השאלות בפורומים של ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, וגם בפורום שלנו בדוקטורס, מתחלקות לשתי קבוצות:
א. האם אפשר לנתח בלייזר את העין שלי?
ב. מה זה הפטנט החדש (והיקר יותר) שהציעו לי במכון והאם הוא כדאי לעין שלי?
 
כדי לפזר את הערפל אנו צריכים להבין עקרונות בסיסיים באופטיקה ובניתוח להסרת משקפיים בלייזר.
אצרף קישורים לאתרים שונים שבהם מצאתי מצגת וידאו או אנימציה מתאימה. לא רכשתי זכויות
מאותו מכון שהכין את המצגת ולכן אתם מוזמנים לגלוש לשם בעצמכם.
 

מהי ראיה לא חדה למרחק?

אדם שרואה 6/9 הוא בעל ראיה פחות חדה מהממוצע לעין בריאה. הוא רואה מ – 6 מטרים מה שעין בריאה רואה מ – 9 מטרים.
כדי לקבל רשיון נהיגה יש צורך בחדות ראיה של 6/12 לפחות. זה נשמע רע מאד, כאילו שהעין רואה רק 50 אחוזים מעין רגילה.
למעשה זה לא כל כך נורא ועם ראיה כזו אפשר לחיות ללא מגבלה אמיתית וללא הרכבת משקפיים. אדם קצר
ראיה שמרכיב משקפיים מספר – 2.00 למשל רואה 6/6 עם המשקפיים אבל בלעדיהם רואה רק 6/36 בערך, כלומר אינו יכול לתפקד בלעדיהם.
 

מהו קוצר ראיה?

קוצר ראיה הוא הליקוי הנפוץ ביותר. קצר ראיה טיפוסי נאלץ להרכיב משקפיים החל מגיל ההתבגרות. עד לגיל 18-21 בערך מספר המשקפיים גדל בהדרגה עד שמתייצב. רוב קצרי הראיה נזקקים למשקפיים במספר נמוך יותר מ – 6. ישנם שנזקקים למספר – 9 וישנם נדירים שמרכיבים מספר עשרים וחמש. קוצר הראיה נובע מהתארכות כדור העין מצורת כדור שקוטרו כ 23 מילימטר לצורת ביצה שקוטרה הארוך כ -25 מילימטר ויותר. זה נשמע מעט אבל כל התארכות של מילימטר נוסף מגדילה את המספר בכ – 2.5 מספרים!! ההתארכות נובעת מנטייה גנטית וכנראה גם ממאמץ של קריאה מרובה בגיל הילדות. זו הסיבה שלרוב בחורי הישיבה יש משקפיים (כ – 80 אחוזים), וזו אולי הסיבה שהגאון של הכיתה הוא משקפופר.
 

מה מטרת ניתוח הלייזר?

הכיסוי הקדמי של העין הוא מעין כיפה שקופה הנקראת קרנית. מכשיר הלייזר מלטש את הקרנית באנרגיית אור הלייזר ומפסל לתוכה את צורת עדשת המשקפיים או עדשת המגע. המטרה היא לקבל ראיה חדה ללא משקפיים כמו שהיתה עם משקפיים.
 

כיצד הלייזר מפסל את הקרנית?

אור הלייזר הוא באורך גל מיוחד שמסוגל לפרק את רקמת הקרנית בדיוק של אלפיות המילימטר (מיקרונים) ולהפוך אותה לענן גז. הלייזר אינו יוצר חום ולכן איננו שורף ואיננו יוצר כויה או צלקת. כל פולס של לייזר יוצר חור בעומק של כרבע מיקרון של הקרנית ובקוטר של 0.8 עד 6 מילימטר. הלייזר הוא בלתי נראה ובלתי מורגש , ובוודאי שאיננו כואב. הוא פועל בשכבות הקדמיות של העין, ואינו יכול להגיע לעדשת העין או לרשתית. טיפול ממוצע של קרן הלייזר נמשך כ – 30 שניות בכל עין.
 

כיצד הלייזר יודע כמה קרנית להוריד? אולי הוא יוריד יותר מדי?

מכשיר הלייזר מבוקר מחשב. המנתח מזין את המחשב במספר המשקפיים כולל הצילינדר שברצונו להוריד, ובפרמטרים נוספים של קוטר הטיפול וצורתו. הליזר הוא גולם שמבצע את הפקודה. כמובן שהזנת נתונים שגויים תגרום לטיפול לייזר שטחי מידי או עמוק מידי, וכבר היו דברים מעולם. המנתח חייב לבצע בקרה על הנתונים המוכנסים ללייזר, והוא אחראי שהטיפול נעשה לפי התכנון שלו, לאדם הנכון ובעין הנכונה. הצוות המטפל כולל מנתח, טכנאי ואחות המבצעים בקרה כפולה ומשולשת של הנתונים לפני הטיפול.
 

אלו שיטות ניתוחי לייזר קיימות? מה ההבדל ביניהן?

LASIK (לאסיק) 
 בשיטת לאסיק מבוצע חיתוך חלקי ומבוקר של השכבה העליונה של הקרנית בעזרת מכשיר מיוחד הנקרא מיקרוקרטום. השכבה מוסטת הצידה כדי לאפשר לקרן הלייזר לבצע את הטיפול מתחתיה, בעומק הקרנית (ראה שרטוט). לאחר פיסול עומק הקרנית בעזרת הלייזר, השכבה העליונה מוחזרת למקומה ונדבקת מעצמה. עובי הקרנית הכללי ירד בגלל טיפול הלייזר, והקרנית קבלה את צורתה הרצויה.

PRK
השיטה השניה נקראת PRK והיא מתבצעת על ידי אותו לייזר בדיוק. ההבדל הוא שבמקום להסיט את השכבה החיצונית של הקרנית ולטפל מתחתיה, הלייזר מופעל ישירות על הקרנית החיצונית ומפסל אותה. התוצאה הסופית היא זהה. למעשה גם לפני טיפול ה – PRK מתבצע קילוף של חלק דק מאד מן הקרנית. השכבה המקולפת נקראת אפיתל והיא כל כך דקה ועדינה שאין צורך במיקרוקרטום לקילוף, אלא מספיקה ספוגית מיוחדת הספוגה באלכוהול מדולל. בניתוח PRK האפיתל החסר צומח מחדש תוך כ – 3 ימים, תוך כאב קל עד בינוני. הכנסת עדשת מגע רפואית לעין המנותחת למספר ימים מקטינה מאד את הכאבים.

ישנו שכלול של שיטה זו הנקרא LASEK (לאסק). בשיטת לאסק שכבת האפיתל המקולפת מוחזרת למקומה אחרי פעולת הלייזר, ובכך אמורה לקצר את משך הריפוי ולהקטין את הכאב הצפוי. למעשה יתרון הלאסק על ה – PRK אינו גדול ויש רופאים שטוענים שאין ביניהם הבדל מבחינת המטופל ושהלאסק רק מקשה על המנתח. כיום נעשים נסיונות להגיע ליתרונות הלאסק ללא שימוש באלכוהול, שעלול להאיט את ריפוי הפצע. אחת השיטות המוצלחות מבין הוריאציות של PRK נקראת TEPRK –  TRANS EPITHELIAL PRK ובשמה המסחרי SUPER PRK והיא מתבצעת על ידי לייזרים בלבד. בשלב ראשון מבוצע קילוף אותו אפיתל על ידי אנרגיית הלייזר, ללא אלכוהול וללא מכשור ידני. בשלב השני מבוצע פיסול הקרנית על ידי הלייזר כרגיל ב PRK . גם שיטה זו מיועדת לקצר את משך ריפוי הפצע ולהקטין כאבים. יתרונה הגדול שהיא מבוצעת ללא מגע יד אדם.
 

מדוע יש שתי שיטות? מה היתרונות והחסרונות של כל שיטה?

השיקול העיקרי בבחירת השיטה על ידי המנתח קשור בעובי הקרנית. ככל ששואפים לתקן מספר משקפיים גדול יותר יש צורך לפסל יותר לעומק הקרנית. מצד שני, פיסול עמוק מידי עלול להותיר קרנית כל כך דקה שהיא עלולה לאבד את קשיחותה ולהתעקם אחרי הניתוח ולפגום בראיה. לכן חייבים לנסות להוריד כמה שפחות רקמה מהקרנית במהלך הניתוח. הנוהג כיום הוא שבניתוח לאסיק רצוי להשאיר בסוף הטיפול קרנית בעובי של 420 מיקרון, ובניתוח לאסק או PRK רצוי להשאיר קרנית בעובי של לפחות 350 מיקרון. קרנית בריאה ממוצעת היא בעובי של כ 540 מיקרון. לקרנית זו מותר להוריד עד 120 מיקרון בשיטת לאסיק, או עד 190 מיקרון בשיטת PRK או LASEK. לכן, בקרנית דקה יותר מהממוצע, ובתיקון מספר משקפיים גדול עדיף לבצע טיפול SUPER PRK ולא לבצע טיפול לאזיק. מבולבלים?
 

להלן 2 דוגמאות:

לרונית מספר משקפיים מינוס 7 עם צילינדר מינוס 2 ועובי קרנית של 580 מיקרון. מחשב הלייזר קבע שלתיקון מלא של המספר יש צורך להוריד כ 140 מיקרון. ניתוח לאסיק יותיר לאחר הטיפול קרנית בעובי של 580-140 = 440 מיקרון. זהו עובי שארי מותר לפי הכלל של מינימום 420 מיקרון וטיפול לאזיק אפשרי לפי הכלל הזה.
לשמוליק מספר משקפיים מינוס 4 ללא צילינדר ועובי קרנית של 480 מיקרון. מחשב הלייזר קבע שלתיקון מלא של המספר יש צורך להוריד כ 70 מיקרון. ניתוח לאסיק יותיר לאחר הטיפול קרנית בעובי של 480-70= 410 מיקרון. זוהי שארית דקה מידי ומסוכנת, לטיפול לאזיק אבל די והותר לטיפול  SUPER PRK ואפילו מותירה עודף לטיפול חוזר אם יצטרך. שמוליק ינותח בשיטת לאסק (או PRK) לפי הכלל הזה.
 

ההבדלים העיקריים בין השיטות:

שיטת LASIK
יתרונות – שיפור ראייה כבר למחרת הניתוח, אין כאבים אחרי הניתוח
חסרונות – פחות בטוח למספרים גבוהים, חיתוך מקדים של הקרנית עלול להסתבך.
שיטת SUPER PRK
יתרונות – בטוח למספרים גבוהים, בטוח לקרניות דקות מהרגיל.
חסרונות – שיפור ראייה תוך שבועיים
אי נוחות עד כאבים בשבוע הראשון.
 

שיקולים רפואיים נוספים

זוהי התורה על רגל אחת. ישנם שיקולים רפואיים רבים נוספים .
לדוגמא, לא מזמן ניתחתי מתאגרף מקצועי בשיטת לאסק. עובי הקרנית היה די והותר לטיפול בשיטת הלאסיק, אבל אגרוף מכוון לעין עלול היה לגרום לפתיחת החתך הישן הנוצר בשיטת לאזיק אפילו אחרי מספר שבועות מהניתוח. זהו סיכון מקצועי של המתאגרף, שאינו קיים בשיטת SUPER PRK, כיון שאין חיתוך של הקרנית בשיטה זו.
 

איך הלייזר יודע שלא אזוז בניתוח?

ובכן, הלייזר אינו יודע אם תזוז או לא. יתר על כן, אני יודע שכל מנותח, ואפילו הרגוע ביותר (אין חיה כזאת) מזיז את העין בתנועות עדינות באופן טבעי, גם במהלך אותן 30 שניות קריטיות של פעולת הלייזר. לכן במכשירי הלייזר השונים מותקן עוקב אוטומטי, אקטיבי או פאסיבי, המודד את תזוזות העין. עוקב פאסיבי יודע להפסיק אוטומטית את פעולת הלייזר כאשר העין זזה מחוץ לתחום שנקבע, ולחדש את הלייזר בדיוק בנקודה שהפסיק, כשהעין חוזרת לתחום המותר. עוקב אקטיבי יודע להזיז את קרן הלייזר בעקבות תזוזת העין, לכל כיוון, ללא הפסקה בטיפול, וללא פיספוסים.
 

איזה שכלולים קיימים במכשירי הלייזר החדישים? האם הם יעילים?

הדור הנוכחי של מכשירי הלייזר מנסה לפתור חסרונות של הדורות הקודמים על ידי מדידה מדויקת יותר של מספר המשקפיים בשיטות
CUSTOM ABLATION
חיתוך מדויק ובטוח יותר של שכבת הקרנית העליונה בניתוח לאסיק
שיפורים בפרופיל קרן הלייזר
הגדלת מהירות הסריקה של קרן הלייזר
שיפורים בעוקב האוטומטי
פרופיל טיפול שאינו פוגע בראית לילה ועוד

 

"מאמר זה נכתב על ידי ד"ר תואם כץ, היועץ הרפואי של מרפאות Care בארץ ובעולם, ומנתח עיניים בכיר."

דילוג לתוכן