למי מתאים הטיפול? מה ההבדל בין תותבת נשלפת לקבועה? וכיצד לשמור על היגיינת הפה עם התותבות? תותבות

טיפולים לשיקום הפה, במקרים של היעדר שיניים, עשויים לשנות את חיי המטופל מקצה לקצה ולשפר את איכות חייו. לרוב, תותבות מזוהות עם הגיל השלישי ומטופלים מבוגרים, אך הטיפול עשוי לתת מענה גם לצעירים שאיבדו את שיניהם, בעקבות אי אלו סיבות ונסיבות. ישנם מגוון סוגים של שיניים ניידות (תותבות) וחשיבותם מתבטאת בעיקר בהחזרת תפקוד הפה בלעיסה ובדיבור ובשיפור המראה האסתטי של פני המטופל. 
רשת מרפאות Care dent מציעה טיפולים לשיקום פה נייד, ביצוע הליכי שיקום לשיפור התפקוד הפונקציונאלי של הפה בלעיסה והשלמת המראה האסתטי של החיוך. הטיפולים מבוצעים על ידי רופאי שיניים מומחים, בסביבה מקצועית, עם מכשור מתקדם ובמחירים הוגנים.
 

אודות הטיפול 

תותבת הינה התקן מלאכותי המשמש כתחליף לשיניים טבעיות ומסייע בשחזור הפה, במקרה של היעדר מספר שיניים או יותר, בלסת העליונה, התחתונה או בשתיהן. בנוסף לתפקיד הרפואי הניכר בטיפול, תותבת עשויה גם לשפר את האסתטיקה של הפה בפרט ואת מראה הפנים והלסת בכלל. הודות לטכנולוגיה ולקדמה הרפואית,  התותבות נוחות מאוד לשימוש, מותאמות באופן אישי למטופל במעבדה, קלות לניקוי ומתוכננות לתפקד ולהיראות כמו שיניים טבעיות. קיימים מספר סוגים של תותבות: זמנית, חלקית, שלמה וקבועה (ראה פירוט בהמשך).   

שיניים תותבות – למי זה מתאים?

ניתן לבצע טיפול הרכבת שיניים ניידות (תותבות), עבור מטופלים הסובלים מהיעדר שיניים חלקי או מלא, בלסת התחתונה העליונה או בשתיהן. היעדר שיניים יכול להיווצר בעקבות דלקת חניכיים כרונית, עקירות, טראומה או נשירה. בנוסף, תותבות יתאימו בעיקר למטופלים שאין באפשרותם לבצע טיפול השתלת שיניים קבועות, מסיבות בריאותיות או כלכליות. 

פגישת הייעוץ

פגישת הייעוץ עם רופא השיניים הינה חיונית בכדי לבצע התאמת התותבות למבנה הלסת והשיניים של המטופל, תיאום ציפיות מהתוצאות והכנתו להליך המבוקש. הרופא יבצע בדיקה קלינית וצילומים, במידת הצורך, יאבחן את נסיבות המקרה ויציע את הטיפול שעשוי לתת מענה המתאים ביותר. במידה ויוחלט לבצע הרכבת תותבות, הרופא יתן הסבר מקיף על ההליך ויפרט את העלויות הצפויות.   

תותבות

משך ההליך, היקפו וזמן ההחלמה משתנים, בהתאם להליכים הנדרשים לבצע, טרם הרכבת השיניים הניידות. במקרים בהם נדרש ביצוע עקירת שן  ואו הברגת שתלים, הטיפול יתבצע טרם הרכבת התותבות, אותה יהיה ניתן להשלים רק לאחר החלמה ושיקום הפה.
 

שיטות טיפול

משך הליך התאמת התותבות והרכבתן, צפוי להסתיים לאחר שני מפגשים (לעתים יותר) ואינו מלווה בתהליך החלמה ושיקום. סוגי התותבות: 
 
 
    1. 'תותבת חלקית נשלפת' –  מיועדת לטיפול במקרים של היעדר שן אחת או יותר, וכאשר השיניים הסמוכות אינן חזקות דיין, בכדי לתמוך בגשר שיכול לשמש לשיקום הפה. התותבת מוצמדת לשיניים ומוחזקת באמצעות תפסנים (ווים), הנתמכים על ידי השיניים הטבעיות הסמוכות. ישנם סוגים שונים של ‘תותבת חלקית’ וחומרים שונים מהם היא עשויה, נשלפת בנוחות מהפה וקלה לניקוי. 

כיצד מתבצעת הרכבת תותבת חלקית נשלפת ? צפו בסרטון

* סרטון זה מציג את התוכן באנגלית בליווי כתוביות בעברית באופן חלקי בלבד.

2. 'תותבת שלמה נשלפת' – מיועדת לטיפול במקרים של היעדר קשת השיניים בלסת העליונה תחתונה או בשתיהן. לעתים, הרכבתה תדרוש טיפול מקדים בשיניים הטבעיות שנותרו בפה, כגון: עקירה, שתלים המסייעים בקיבוע התותבת ותומכים ביציבותה. התותבת עשויה לרוב מכרום, אקריליק או ניילון מוקשח, בצבע התואם את שיני המטופל, ובבסיסה רכס ורוד, בצבע החניכיים. ישנם מגוון סוגים של תותבת שלמה נשלפת: תותבת עם בסיס מתכתי ורכס מפלסטיק, תותבת גמישה העשויה מניילון מוקשח (וואלאפלסט) עם בסיס מתכתי ותותבת העשויה מאקריליק, המשמשת כפתרון זמני, בין הטיפולים, לקראת ביצוע השתלת שיניים.

     כיצד מתבצעת הרכבת שיניים תותבות? צפו בסרטון

* סרטון זה מציג את התוכן באנגלית בליווי כתוביות בעברית באופן חלקי בלבד.

3.'תותבת חלקית / מלאה קבועה' – מיועדת לטיפול במקרים של היעדר שן אחת (כתר) או יותר (גשר) ומשמשת לשיקום קבוע של הפה. התותבת הקבועה מורכבת על גבי שתלים דנטאליים, המוברגים לעצם הלסת ומשמשים כעוגן לקיבוע התותבת. בהשוואה לתותבת הניידת, זו הקבועה אינה נשלפת, מעוצבת לתפקד באופן זהה לשיניים טבעיות ומאפשרת שמירה על היגיינת הפה. לעתים, הרכבת תותבת קבועה עלולה להימשך לתקופה ארוכה, עד להשלמתה, ומצריכה השחזת השיניים הסמוכות.  

שמירה על היגיינת הפה והתוצאות  
על מנת לשמר את תוצאות הטיפול ולהבטיח התנהלות יומיומית נוחה ואסתטית עם התותבות, חשוב לשמור על היגיינת הפה וההתקן הנשלף. חשוב להסיר את התותבת במהלך הלילה ולהשרותה בתמיסה מיוחדת לניקוי או לחלופין, מים פושרים. יתרה מכך, חשוב לצחצח את השיניים הטבעיות והחניכיים ולהימנע מהיווצרות פלאק שעלול לגרום לדלקת חניכיים ואף לעששת. בנוסף, חשוב להגיע, מדי תקופה, לביקורת אצל רופא השיניים לטיפול בבעיות איזון סגר והתאמה מחדש של התותבת, במידת הצורך.  
לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ, השאירו פרטים או חייגו 2273*
דילוג לתוכן