מה זה?
חיזוק קרנית או Cross Linking – הינו טיפול חדשני לא פולשני למחלות המתבטאות בהיחלשות, הידקקות ושינוי מבני של הקרנית שמטרתו חיזוק ומניעת התדרדרות נוספת במבנה הקרנית.
הטיפול משפר בדרך כלל את איכות הראיה של המטופל ואת הסבילות לעדשות מגע קשות.
המפתח העיקרי והדובר הידוע של השיטה הוא פרופ' תיאו זיילר, (גרמניה ושוויץ) מהרופאים המובילים בעולם לטיפולי לייזר לתיקון ראייה וטיפולי קרנית מתקדמים.

תהליך הטיפול?
הקרנית מוצפת ומוספגת בתמיסת ויטמין B2, בשמה המקצועי: תמיסת ריבופלבין, שבתגובה לאור אולטרא-סגול (UVA) גורמת לבניה מחדש של סיבי קולגן המחזקים ומקשיחים את הקרנית.
לפני הטיפול הרופא המטפל חושף את שכבת האפיטל המבריקה, הדקיקה והמתחדשת מעצמה המגינה על הקרנית ומאפשר לריבופלבין להיספג בקרנית.
רופאים שונים מציעים פרוטוקולים שונים לזמן ההספגה של הריבופלבין עד 30 דקות ולאחר מכן לשפעול החומר באמצעות הקרנת אור אולטרא סגול עד 30 דקות.
ההספגה והחשיפה לאור נעשות שניהם במינונים מבוקרים ובטוחים לאורך זמן מוקצב והריבופלבין מתפקד בזמן ההקרנה הן כמשפעל בניית סיבי קולגן והן כמגן מפני חדירת קרני אולטרא-סגול עד הרשתית.
לאחר סיום הטיפול מכסים את העיין בעדשת מגע טיפולית ומלווים בטיפות אנטיביוטיות על מנת לשמור על העין בימים הראשונים של ההחלמה.

איך חיזוק הקרנית פועל?
הטיפול מגביר את הקשרים המולקולאריים בין סיבי הקולגן בקרנית בדומה לתהליך ההזדקנות הטבעי בקרניות תקינות. זו כנראה הסיבה שמחלת הקרטוקונוס בד"כ מפסיקה את התקדמותה בגיל מסוים.

כמה זה בטוח?
מאוד!!! בטיפול חיזוק הקרנית, כלל לא מבוצעים חתכים בקרנית ואין פגיעה בשכבות המבניות של הקרניות. בהשוואה לפתרונות טיפוליים אחרים, כגון שתלים בקרנית (Corneal Intacs) והשתלת קרנית, בטיפול חיזוק קרנית אין סיכון לדחיית שתל והחשש מזיהומים והצטלקויות מינימלי.
טיפול חיזוק קרנית נחשב בטוח יותר גם מהרכבה יומית של עדשות מגע קשות.

באיזה מכשור משתמשים?
ישנם כיום מספר מכשירים בשוק: IROC, CBM X LINKER ו Priavision Keracure.
המכשיר שבשימוש חברת CARE הוא המכשיר הגרמני-שוויצרי המקורי של חברת IROC.
במכשיר של חברת IROC ניתן לכוון את קוטר אלומת האור לפי גודל עיני המטופל. המכשיר מנצל מערכת אופטית מיוחדת (Koehler Optics) אשר לא מושפעת מתנודות הראש של המטופל במהלך הטיפול ובכך נמנעת חשיפת יתר לקרינת UVA.
בכל המכשירים, אור אולטרא סגול ,UVA, מוקרן באורך 365-370nm על הקרנית.
מערכת ה-IROC מנצלת 7 דיודות אשר פולטים קרינה בצורת פרח. תכונה זו מבטיחה פיזור אחיד של אור על הקרנית. בהשוואה, למערכת ה CBM X LINKER רק 5 דיודות.
נכון לינואר 2007, רק מכשיר ה IROC קיבל אישור טיפולי מה EU ( האחוד האירופאי).

למי מיועד הטיפול?
טיפול חיזוק קרנית נועד לטפל בחולים הסובלים מתהליכים מעוותים בקרנית כגון קרטוקונוס או, PMD למטופלים אחרי ניתוחי רפרקציה (לאסיק או PRK) אשר פיתחו היחלשות קרנית ובלט (אקטזיה), ולחולים הסובלים מהידקקות והיחלשות קרנית לאחר התמוססות כתוצאה מגורם זיהומי או לא זיהומי. כיום מתחילים להשתמש בחיזוק קרנית גם לפני השתלות קרנית על מנת להקל על מהלך הניתוח.

האם ניתן לשלב את חיזוק הקרנית עם טיפולים אחרים?
כן.
כיום מבצעים בעולם טיפולים חדשניים המשתמשים בחיזוק קרנית כטיפול מונע וטיפולים המשלבים טיפול חיזוק קרנית עם ניתוחלהסרת משקפיים בלייזר או טיפולי לייזר לנירמול הקרנית. השילוב בין שתי השיטות מכונה "פרוטוקול אתונה".
אחד הפרוטוקולים מציע לבצע חיזוק קרנית כטיפול משולב עם PRK מייד לאחר טיפול הלייזר הרפרקטיבי, כטיפול מקדים ומונע התפתחות עתידית של קרט וקונוס במשולב עם טיפולי לייזר
לתיקון ראיה בלקוחות עם התאמה גבולית לטיפול (פרוטוקול אתונה-2).
פרוטוקול אחר מיועד לחולים שכבר סובלים מקרטוקונוס, ו/או קרניות מוחלשות ו/או בלתי סימטריות להם מוצע טיפול חיזוק קרנית במשולב עם טיפול לייזר מותאם אישית (טיפול מונחה טופוגרפיה T-CAT) לשיפור הסימטריות של הקרנית והגברת הסבילות לעדשות מגע קשות (פרוטוקול אתונה-1).
היוזם והמוביל של טכניקות טיפוליות אלו הוא פרופ' ג'ון קנלופולוס שהוא פרופ' באוניברסיטת ניו-יורק ואתונה ומכאן כינוין.
בנוסף,משלבים את טיפול חיזוק הקרנית גם בהשתלות טבעות בקרנית ( Corneal Intacs).

מי מתאים ומי לא?
הטיפול מוצע למועמדים שלהם קרנית בעובי שלפחות 400 מיקרון. במקרים מסוימים מטפלים בקרניות דקות יותר ע"י שימוש בריבופלבין מיוחד המיועד לקרניות אלה.
לא מבצעים טיפולים לאנשים עם צלקת מרכזית בקרנית, היסטוריה של זיהומי הרפס בעיניים ולנשים בהריון.

האם ניתן לטפל בכל גיל ?
הטיפול בקרטוקונוס נעשה בדרך כלל עד גיל 40 למרות שגם אחרי גיל זה הטיפול הוא מוצלח.
במקרים כמו PMD, Keraectasia (היחלשות ובלט אחרי ניתוח רפרקטיבי) מבצעים את טיפול חיזוק הקרנית גם אחרי גיל 40.

כאב, סיבוכים ותופעות הלוואי?
הטיפול איננו כואב ומתבצע תחת השפעה של טיפות הרדמה מקומיות.
ההחלמה דומה מאוד לטיפול PRK. במהלך שלושת הימים הראשונים לאחר הטיפול מרגישים תחושת אי נוחות עד כאב המלווה לפעמים ברגישות לאור.
תיתכן עכירות בקרנית וראיה מטושטשת, "חלבית", שבמרבית המקרים מטופלת היטב בתרופות וחולפת או פוחתת מאוד לאחר מספר שבועות עד חודשים ספורים.

כמה טיפולים צריכים לעבור?
הניסיון הנוכחי מצביע כי מספיק טיפול חיזוק קרנית אחד על מנת לייצב את הקרנית.
אצל כ- 80% מהמטופלים צפויה בלימה של התהליך ושיפור ניכר במיפוי הקרנית אחרי טיפול בודד. ככל שמתעורר צורך, טיפול נוסף מתבצע רק כעבור מספר שנים מהטיפול הראשוני אם בכלל.

האם ניתן להרכיב עדשות מגע אחרי הטיפול?
ניתן להרכיב עדשות מגע כ-4 שבועות אחרי הטיפול. הרכבה מוקדמת יותר עלולה להפריע לתהליך ההחלמה. כידוע, עדשות המגע הקשות שבשימוש בקרטוקונוס מתקדם עלולות לגרום להצטלקות מרכזית בקרנית בגלל הקימורים הגבוהים, חיזוק הקרנית משנה את קימורי הקרנית לנורמליים יותר, יאפשר הרכבה נוחה יותר של עדשות קשות ולפעמים גם עדשות מגע רכות ולהפחית את הנזק המצטבר לקרנית שנגרם בהרכבה קבועה של עדשות קשות.
אצל 40% מהמטופלים אחרי חיזוק קרנית רואים שיפור ניכר בקמירות הקרנית כ-6 חודשים לאחר הטיפול ולכן יש צורך להתאים מחדש את מבנה העדשות הקשות.

האם יש מגבלות אחרי הטיפול?
הוראות הזהירות שלאחר הטיפול זהות לאלו שלאחר טיפול PRK. בימים הראשונים יש להימנע מלהרטיב את העיניים עד להוצאת עדשות המגע מהעיניים. להימנע מאיפור או זיהום העיניים במשך כשבועיים במהלכם בהדרגה ניתן לחזור לפעילות שגרתית בכל המובנים. השינויים בראיה צפויים להימשך מספר שבועות אחרי הטיפול.

האם חיזוק הקרנית הוכח כיעיל?
כן, ברמה גבוהה של ודאות.
טיפולי חיזוק הקרנית החלו לתפוס מקום מרכזי בטיפולי קרנית בשנים האחרונות מאז 2006. מחקרים ועבודות מצביעים על שיפור ניכר בחוזק וצורת קרניות שעברו טיפול חיזוק קרנית. יותר ויותר רופאים מאמצים שיטה זו על מנת לטפל בתהליכים מעוותים של הקרנית. הטיפול מבוצע בשגרה באירופה אך טרם קיבל את אישור ה-FDA ועל כן אינו מבוצע עדיין בארה"ב.

מאמרים בנושא חיזוק הקרנית: מה זה?

1. What is cross-linking

2. מאמר מפי המפתח העיקרי של שיטה הצילוב- פרופ' תיאו זיילר.

3. שילוב בין צילוב לתיקון ראיה בשיטת PRK – פרופ' קנלופולוס.

4. שילוב בין צילוב לתיקון ראיה בשיטת PRK.

דילוג לתוכן