השתלת שיניים – סיכונים וסיכויים

שיניים בריאות וחיוך זוהר משחקים תפקיד חשוב ביותר בחיינו – הם משמעותיים הן לביצוע פעולות פרקטיות לגמרי, כגון לעיסת מזונות מורכבים, והן למראה החיצוני האסתטי, שבו משקיעים כיום באותה המידה גם גברים ונשים.

כמו כן, בשל העובדה שתוחלת החיים הממוצעת הולכת וגדלה, יותר ויותר אנשים המגיעים לגיל הזהב עדיין מרגישים ומתפקדים ברמה גבוהה. עם זאת, רק בעיות כמו אובדן שיניים לאורך השנים גורמות להם לאי נוחות. על מנת למלא את הצורך הזה בדיוק, קיימות השתלות שיניים. מדובר בפתרון המעורר, עם השנים, יותר ויותר התלהבות בקרב כל מי שזקוק לחלופה לשן אחת או מספר שיניים שאבדו.

יתרונותיה המרובים של השתלת שיניים

יש סיבות מוצדקות לכך שיותר ויותר אנשים בוחרים לעבור כיום השתלות שיניים בתור פתרון אופטימלי לאובדן שיניים. ניתן להחליף שן אחת, לעשות "גשר" של מספר שיניים, או להשתיל אפילו לסת שלמה. השיניים המלאכותיות נעשות על בסיס חומרים באיכות גבוהה המדמים שן טבעית באופן איכותי, הן במראה והן בתחושה. 

השתלת שיניים נעשית כיום באמצעות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לעשות את התהליך במהירות יחסית (בהנחה שכל התהליכים המקדימים החיוניים נעשו בהצלחה) ולחזור לשגרה היומיומית תוך זמן קצר. זהו גורם משמעותי במיוחד עבור אנשים עובדים ופעילים הזקוקים להשתלה.

החששות הקשורים להשתלות שיניים

חשוב לציין כי כיום אחוזי ההצלחה של השתלות שיניים עומדים על 96% בחמש השנים הראשונות ו-82% למשך 20 שנה. יתרה מכך, בעשור האחרון התקדמו הטכנולוגיות לביצוע השתלות שיניים במידה כה רבה, המשפיעה על כך ששרידותן לאורך זמן רק תלך ותעלה.

הסיכונים הטמונים בהשתלות שיניים קשורים באופן ישיר לבעיות עצביות העלולות להתרחש לאחר ההשתלה. מדובר בבעיות שניתן למנוע באמצעות התנהלות אחראית של הקליניקה וכן שמירה על כללי ההיגיינה של הפה בתקופה שלאחר קליטת השתל. כמו כן, במידה והתרחשה פגיעה עצבית, חשוב מאוד שלא להתמהמה אלא לפנות למרפאה נוירולוגית בהקדם, זאת על מנת להסיר את השתל ולמנוע נזק עצבי בלתי הפיך.

בעיות נוספות – העשויות להיות רלוונטיות עבור אנשים המעוניינים לשחזר מראה שיניים בריא – נוגעות למחסור בעצם. כל אדם הוא ייחודי, ולכן יש הליכים מקדימים שמסייעים להתגבר על בעיית חוסר עצם, כגון השתלת עצם בלסת התחתונה, הרמת סינוס בלסת העליונה או פיצול רכס. מדובר בהליך שכל מטופל צריך להסכים לעבור מתוך הבנה מלאה של כלל הסיכונים הכרוכים והתוצאות האפשריות. קליניקות מקצועיות ברמה גבוהה יעניקו את הסקירה המלאה של הטיפול, כולל הערכת סיכויי ההצלחה וההליכים המקדימים שיש לעשות.

כיצד מונעים תופעות לוואי חמורות לאחר ההשתלה?

תופעות הלוואי האופייניות להשתלות שיניים:

בין הגורמים המגבירים את הסיכונים הכרוכים בביצוע השתלות שיניים ניתן למצוא סוכרת בלתי מאוזנת (כאשר רמת ההמוגלובין A1C גבוהה מ-7.2), צריכת אלכוהול ועישון.

ניתן לחלק את אמצעי הבטיחות, בהם ניתן לנקוט בהקשר של השתלות שיניים, לשני סוגים:

על המטפלים לדאוג למעקב לאחר קבלת התוצאה של ההשתלה, למניעת מצבי נמק ונזק למערכת העצבים ועל מנת לוודא שהשתל מתקבע היטב ושאין מחסור בעצם. כמו כן, חשוב לשמור גם על בריאות החניכיים, משום שנסיגתם (עקב הליכים דלקתיים או דגנרטיביים) תביא לאובדן גם של השתלים.

האחריות של המטופלים היא לזכור שגם שתלים דורשים "תחזוקה" והיגיינה בדומה לשיניים הטבעיות. ללא דאגה להיגיינת הפה, הטיפול כולו יהיה לשווא. אם כך, יש לבצע את הליכי הניקוי הדרושים וכן להקפיד להגיע לבדיקות תקופתיות בקליניקה. מטופלים הנחשבים ל"מעשנים כבדים" מתבקשים לחדול מהרגל העישון בטרם ביצוע ההשתלה להצלחה. כך יגדילו את סיכויי ההצלחה וגם יתרמו לריח פה נעים יותר בתום ההליך.

כיצד בוחרים במומחה מתאים לביצוע הטיפול?

אחת הבעיות שהוצגה על ידי מתנגדי השתלת שיניים התייחסה אל ההסכמים שנערכים בין הקליניקות לבין המטופלים. ההסכמים צריכים להיות שקופים ועל המטופל להיות מודע לכל תופעות הלוואי האפשריות, כולל נזק עצבי (מצב שבו מהירות תגובה וטיפול חשובים מאוד למניעת נזקים בלתי הפיכים). מחד על המטופל לחתום על מסמך שמעיד על כך כי הסיכונים מובנים לו, אך מאידך על הקליניקה להיות מקצועית דיה על מנת לספק את כל התמיכה הדרושה לפני, בזמן ולאחר ההשתלה. על כן מומלץ שזו תהיה אכן קליניקה מקצועית, עם כל הציוד וכוח האדם הדרושים לטיפול מקיף ומדוקדק, ולא מומחה אחד בלבד.

באמצעות גישה אחראית לנושא השתלת השיניים – לפני ואחרי – ניתן להשיג את תוצאות טובות ולשפר את איכות החיים באופן משמעותי.

דילוג לתוכן