לשיניים יש חשיבות רבה בחייו של אדם, ושיניים חסרות עלולות לפגוע באיכות חייו במגוון אופנים. הדיבור הופך לפחות ברור, יכולת האכילה נפגעת ומראה הפנים מאבד מחיוניותו. לשמחתנו, במהלך שני העשורים האחרונים חל שיפור משמעותי בתחום השתלת השיניים, כאשר שתלים דנטליים הפכו לאמינים ביותר כתחליף יעיל לשיניים חסרות. שתל דנטלי הפך לפתרון מרכזי בבריאות הפה ושלמותו.

 

המחסור בשיניים פוגע באסתטיקה של הפנים וביכולת הלעיסה

בעיות וזיהומים כגון ריקבון השן, טיפול שורש שנכשל, מחלת חניכיים ושחיקה טבעית עלולים לגרום לאיבוד שיניים, בין אם על ידי נשירה ובין אם על ידי עקירה. סיבה נוספת למחסור בשיניים נעוצה בפגמים מולדים בגורמים לסטייה בצמיחת השיניים או אף לעיוות.

אנשים שאיבדו שיניים עלולים לחוש חסרי ביטחון בזמן שהם מדברים ומחייכים ולפתח דימוי עצמי נמוך. בנוסף, שן חסרה עלולה להשפיע לרעה על היכולת ללעוס דברי מאכל שונים. כך או כך, שתלים דנטליים יכולים ומהווים פתרון פשוט למספר רב של בעיות הנגרמות עקב מחסור בשיניים.

 

מדוע שתלים דנטליים הם הפתרון האולטימטיבי?

שתל דנטלי הוא תחליף מלאכותי לשיניים, המשמש בכדי למלא את מקומה של שן חסרה. הליך זה מחליף את התקנת השיניים התותבות, על כל חסרונותיו, בטכנולוגיה חדשנית וידידותית למשתמש. השתל הוא מעין בורג זעיר המוחדר לעצם הלסת בהליך ניתוחי לא מורכב. רקמת העצם סוגרת אט אט על השתל ומקבעת אותו למקומו בצורה חזקה ויציבה. למעשה השתל מחליף את שורש השן ומשמש כבסיס ליצירת כתר.

יתרון נוסף טמון בחומר ממנו מכינים את שתלים דנטליים, שהינו טיטניום, המגביר את ההתאמה לרקמה החיה. חשוב מכל – התאמת השתל נעשית בצורה ממוחשבת, המאפשרת רמת דיוק גבוהה מאוד ובכך מושגת תוצאה אסתטית נקייה ומרשימה.

 

היתרונות בהשתלת שתל דנטלי

אפשרויות שיקום אחרות, במקרה של שיניים חסרות, הן שימוש בגשרים ובשיניים תותבות. אולם כאמור יתרונותיהם של השתלים בשיניים הופכים אותם ללא ספק לבחירה המועדפת. ראשית, הם חזקים ועמידים יותר ונחשבים לפתרון קבע לאובדן שיניים. שנית, ניתן לשלבם עם פתרונות אחרים ולקבל תוצאות טובות. כך, למשל, שתל יכול להצטרף לכתר המחליף שן חסרה. השתל יהווה בסיס לכתר ויביא לכך שהוא יחזיק מעמד זמן רב יותר.

אפשרות נוספת היא שילוב בין שתל לשיניים תותבות. לא פעם השיניים התותבות פוצעות את רקמת החניכיים וגורמות לנזקים ולכאבים מיותרים. כמו גם, הטכנולוגיה הישנה של הטמעת שיניים תותבות לא תמיד יציבה דיה. באמצעות שילוב בין שתל לתותבות ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר ולצמצם את הפגיעה בחניכיים.

למרבה הצער, פעמים רבות, הרכבת שיניים תותבות לא צולחת כמצופה. עגמת הנפש של טיפול שכשל ולאחריו הצורך בהליך רפואי נוסף הינה גדולה, ובינינו – מיותרת. שתלים בשיניים מקטינים את הסיכוי לטיפול נוסף כיוון שאחוזי ההצלחה שלהם גבוהים במיוחד.

 

למי מתאימים שתלים דנטליים?

אכן מדובר בפתרון אידיאלי, אבל המטופלים נדרשים לעבור בדיקת התאמה טרום ההליך. אמנם ההתקדמות בתחום הובילה לפיתוחם של שתלים צרים במיוחד, מה שמאפשר התאמה אצל יותר ויותר אנשים, אך בסופו של דבר ההתאמה שלכם להשתלה דנטלית תלויה במבנה הלסת שלכם ובבריאותה. קיימות פרוצדורות רפואיות שונות שעשויות לעשות אתכם מתאימים יותר וכדי לדעת האם אתם מתאימים תצטרכו להתייעץ עם רופא שיניים.

 

כיצד מסייעים השתלים הדנטליים בחוסר שיניים מולד?

אחד המקרים בהם נפוץ הצורך בהשמת שתלים בשיניים הוא חוסר שיניים מולד. זוהי תופעה הכוללת חיסרון של השן השנייה בכל קבוצת שיניים. בעיה ייחודית זו, המתרחשת לרוב מסיבות גנטיות, גורמת לכך שהשיניים הסמוכות למקום השן החסרה תופסות את מקומה. חוסר האיזון מביא לעיוות באסתטיקה של הפה, המשליכה על צורת הפנים.  

במקרה מעין זה קיימות שתי אפשרויות שיקום מרכזיות. מחד, ניתן לסגור את הרווח שנוצר בעזרת טיפול אורתודנטי, אשר יביא לתזוזת שן סמוכה אל עבר הרווח. מאידך, מומלץ להשתמש בטכנולוגיה המתקדמת של השתלת שתל דנטלי אשר תשלים את השן החסרה ללא עירוב השיניים השכנות.

על מנת לקבל החלטה בנוגע לפרוצדורה המתאימה יש להתייעץ עם מומחה לשיקום הפה, אשר ינהל את הטיפול באופן מקצועי ואמין. גם בבעיה זו, המביאה לעוגמת נפש רבה מצד המטופל, מספקת השתלת השיניים תוצאות טובות מאוד ובזמן קצר ביותר. 

 

 

דילוג לתוכן