ניתוח הצמדת אוזניים  (Otoplasty) 

מיועד לעצב מחדש ולתקן את אותם עיוותים של האוזניים.  הניתוח מתקן עיוות של הצורה החיצונית באפרכסת וכן, אוזניים ואפרכסות הבולטות בצורה מוגזמת החוצה מצידי הראש. אי אפשר לדבר על הצמדת אוזניים, בלי לדבר על הפן הרגשי, חברתי של הנושא. האוזן הבולטת בצורה מוגזמת ממקומה האנטומי היא לעיתים קרובות סיבה לגיחוך, ללעג, דחייה, חוסר ביטחון וחוסר שביעות רצון מעצמנו. ילדים הם המועמדים הטובים ביותר לניתוח הצמדת אוזניים. מבוגרים שפונים לניתוח זה, בד"כ מספרים שהם מצטערים שלא עברו את הניתוח בגיל הילדות. מנותחים לאחר ניתוח מסוג זה מעידים שאיכות החיים שלהם השתנתה באופן משמעותי ושרק מי שמכיר מקרוב כמה פגם כזה מפריע מבחינת רגשית יכול להעריך את השינוי בתחושה לאחר הניתוח.

מי מתאים לניתוח הצמדת אוזניים?

באופן עקרוני, כל אחד רשאי לעבור ניתוח הצמדת אוזניים. הניתוח מתבצע לרב בילדים בגיל 5 עד 15 אך ניתן לבצעו גם במבוגרים. בדרך כלל בגילאי חמש,  שש צמיחתה של האוזן הסתיימה ולא עתידים להיות בה שינויים. גיל זה נותן לנו אפשרות לעיצוב האוזניים הטוב ביותר מאחר והסחוס באוזניים אמנם כבר בשל אך גם עדיין רך. גם מבחינה פסיכולוגית השינויים בגיל זה עדיין קטנים וההחלמה מהניתוח טובה מאוד.

חשוב לציין שבעיית העיוות בולטת יותר בקרב בנים, שהרי רובם הולכים עם שיער קצר ולכן רוב הניתוחים מתבצעים בקרב צעירים, לרוב רווקים שביטחונם ביחסים עם בני המין השני ירד עד כדי הימנעות מיצירת קשרים רומנטיים בשל חוסר שביעות רצון ממראה חיצוני.

פגישת הייעוץ

הניתוח 

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה או חלקית בתוספת טשטוש ונמשך כשעה וחצי עד שעתיים. ילדים בוגרים ומבוגרים ישוחררו כמה שעות לאחר הניתוח. ילדים צעירים יאושפזו למשך לילה אחד, כדי לאפשר השגחה טובה יותר והתאוששות נטולת כאבים עד שתחלוף השפעת ההרדמה הכללית.
יום או יומיים לפני הניתוח, רצוי שבנים יסתפרו קצר סביב האוזניים כדי להקל על אופן ביצוע הניתוח. בנות עם שער ארוך, יש לאסוף את השיער לכיוון הקודקוד, ואף רצוי לקלוע אותו בצמה.
בלילה שלפני הניתוח, חופפים שערות, רוחצים פנים ואוזניים היטב, מנגבים ומייבשים. יש להיות בצום החל מחצות. בבוקר הניתוח, אסור לשתות, לאכול או ללעוס מסטיק. שוטפים את הפנים והאוזניים שוב. אין למרוח איפור, קרמים וכדומה.אם אתם משתמשים בגלולות או תרופה קבועה אחרת, יש להמשיך כרגיל.
ניתוח הצמדת האוזניים יכול להתבצע הן בהרדמה מקומית והן בהרדמה כללית. במטופל מעל גיל 12 צפוי שיתוף פעולה מלא ולכן, עדיפה אפשרות לביצוע הפרוצדורה תחת הרדמה מקומית (לעתים בתוספת טשטוש). בגילאים צעירים יותר, לא צפוי שיתוף פעולה של הילד ולכן, יש מעדיפים לבצע בהרדמה כללית.
 

תהליך הניתוח

ניתוח הצמדת אוזניים הינו ניתוח פלסטי שכיח ביותר. זהו ניתוח אסתטי ואינו משפיע על איכות השמיעה באוזן הפנימית .הניתוח נועד להקטין את האפרכסות ולהצמידן אל הקרקפת. הניתוח מתבצע באמצעות עיצוב מחדש של סחוס האוזן (סחוס הכונכיה). למעשה, משחזרים את המבנה האנטומי הנורמאלי של האפרכסת. השחזור דורש את היכולת בעיצוב הצורה מבלי לשבור את הסחוס וכן מבלי לייצר קווי קפל חדים.
באמצעות הליך זה מטפלים גם באוזניים לא סימטריות.
לא קשה לזהות חוסר סימטריה בין שתי האוזניים. האפרכסות בנויות מסחוס הכרוך משני הצדדים בעור דק וגודלן איננו בהכרח סימטרי וכן גם המיקום שלהן ביחס לגולגולת. לפעמים רק אוזן אחת זקורה ולפעמים שתיהן. אפשר לנתח שתי אוזניים בולטות בו זמנית, או רק אוזן אחת במידה והשנייה אינה זקוקה לתיקון. חשוב לומר, כי בניתוח לא משנים את אורך האוזן מלמעלה למטה.

הגורמים לאוזניים בולטות:

1. קונכייה רחבה ומוגדלת. 
2. קפל אנטי-הליקס מחוק.
3. שילוב בין שניהם.
מטרת הניתוח היא שחזור או הקטנה של הקונכיה או להקטינה, והגדרה של קפל האנטי-הליקס מחדש.

החלמה וחזרה לשגרה 
ניתוח הצמדת אוזניים הינו ניתוח קל יחסית אשר גם החלמתו מהירה.
בשבוע שלאחר הניתוח, יש לקחת אנטיביוטיקה למניעת זהום באזור הניתוח. התפרים נספגים ואין צורך להסירם.
תוך שבועות או חודשים הנפיחות באוזניים תרד בהדרגה.
קצב העלמות הנפיחות קשור בטיב הרקמות ובקצב הריפוי האינדיבידואלי של הגוף. תהליך הרפוי וההחלמה יהיה שונה מאדם לאדם. 

תוצאות הניתוח
לאחר שלשה חודשים עד חצי שנה עם העלמות הבצקת, תתקבל התוצאה הסופית.  
אוזניים בולטות הוא מראה שעלול להפריע אסתטית ולגרום חוסר בטחון. הניתוח יכול לשפר מאד, לא רק את צורת האוזניים אלא גם את ההרגשה והמעמד החברתי. חשוב לציין כי לא תמיד ניתן להגיע לסימטריות מוחלטת, אך המטרה היא לשפר את בולטות האוזניים.
אחרי הניתוח, חובשים את האוזניים בעזרת תחבושת היקפית. על האפרכסת, מייצרים תבנית כדי שתשמור על הצורה החדשה של האוזן, ומורחים משחה אנטיביוטית כדי למנוע זיהום.למחרת הניתוח מסירים את התחבושת ההיקפית.
יש לחבוש בחבישה עדינה. יש לענוד סרט או בנדנה לאורך 3 שבועות. בשבוע הראשון כל היממה ובשבועיים שאחרי, רק בלילה. מטרת הסרט או בנדאנה הינה לקבע את תוצאת הניתוח ולמנוע חיכוך בין האוזניים וכרית המיטה.

תופעות לוואי 
שטף דם תת עורי זמני. אשר נעלמים בד"כ תוך 10 ימים.
אי נוחות וכאבים
רגישות למגע באזור האוזן 

סיבוכים

חשוב לדעת: במידה שיש צורך בתיקון, יש לבצעו לאחר ריפוי מלא כלומר 8-12 חודשים לאחר הניתוח הראשון.
 

דילוג לתוכן