"הפרופסורים הגדולים בעולם עברו ניתוח לייזר להסרת משקפיים.

עם השיטות החדשניות של היום כבר אין ממה לחשוש"

פרופ' אור קיזרמן, מנהל רפואי Care-Vision ישראל עם כל מה שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר

30 אחוזים מאוכלוסיית ישראל מרכיבים משקפיים או עדשות ראייה. 30 אחוזים מהאוכלוסייה שיכולים בקלות לשים סוף ליובש והזיהומים הנוצרים משימוש בעדשות, ולקנייה היקרה והמיותרת של עדשות ומסגרות.

אנשים שיכולים פשוט, ליהנות מהראייה – ליהנות מצפייה בסרט בקולנוע, צלילה בבריכה וריצה חופשית, מבלי לחשוש להפיל את המשקפיים או לקחת אותם לכל מקום.

"עם התקדמות הטכנולוגיה, הסרת משקפיים בלייזר נתפסת כיום כמדע מדויק", מסביר פרופ' קיזרמן. "מדובר בתהליך שמתבצע מחוץ לגוף, בחלק החיצוני של הקרנית. המנתח "מפסל" את הקרנית ולמעשה מפקס מחדש את הראייה בתהליך מדויק וקצר".

"פחות מ- 1 אחוז מהמנותחים יזדקקו לניתוח נוסף אחרי 10 שנים"

"היום השיטות להסרת משקפיים בלייזר מדויקות וחדשניות, עד כדי כך שאני מכיר פרופסורים מכל העולם שעברו בעצמם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר". אומר פרופ' קיזרמן ומדווח על יותר מ- 99 אחוזי הצלחה בניתוחים להסרת משקפיים. "אם אני עושה ניתוח, אני יודע בוודאות שהוא מצליח – אחרת אני לא אעשה אותו".

מתוך 70 אלף ניתוחים שנבדקו, הנתונים מצביעים על פחות מ- 1 אחוז מהמנותחים שלהם חזר מספר כלשהו בעין בטווח של כ- 10 שנים מהניתוח. "לרוב, מדובר באנשים שהגיעו מראש עם מספרים גבוהים של מינוס 9-11 וגם להם חזר מספר קטן, בממוצע כ- 3/4 מספר שכמובן ניתן לתקן בניתוח חוזר בהצלחה".

פרט נוסף שאנשים לא יודעים, מוסיף פרופ' קייזרמן, הוא שאת הניתוח אפשר לעבור גם בגיל מבוגר וגם אנשים שאינם רואים טוב מקרוב, יכולים להסיר משקפיים בשיטה מיוחדת (מונוויזן). "ישנם גם אנשים מבוגרים מאד שהגיעו אחרי ניתוח קטראקט ונותחו בלייזר בהצלחה".

פריצת דרך- הדמיית הקרנית בתלת מימד

פרופ' קיזרמן מספר על פריצת דרך טכנולוגית בתחום בדיקות ההתאמה להסרת המשקפיים הנקראת מיפוי קרנית תלת מימדי (שיטת סיריוס – שיינפלוג)."המיפוי מצלם את הקרנית מכל הכיוונים ומכל הצדדים, ויוצר הדמייה תלת מימדית, כך שרואים בבירור אם הקרנית מתאימה מבחינת כל המדדים ויכולה לעבור בהצלחה את ניתוח הלייזר".

ומה הקשר בין הטכנולוגיה של כיפת ברזל לניתוח לייזר בעיניים? פרופ' קיזרמן מסביר כי ללייזרים החדשים יש את היכולת לעקוב ולצלם את העין 500 פעם בשניה (באותו דיוק שכיפת ברזל עוקבת אחרי טיל ופוגעת בו)  כך שקרן הלייזר תפגע תמיד במקום הנכון בעין  גם במצב בו המטופל מזיז את העין במהלך הטיפול.

עדשות מגע – סכנה גדולה

מידי שבוע נתקל פרופ' קיזרמן במטופלים שמעוניינים לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, בעקבות זיהומים בעין כתוצאה משימוש בעדשות מגע.

"אנשים צריכים להבין שעם השנים, עדשות המגע סותמות את בלוטות הדמעות וגורמות לעינים יבשות, אדומות ומגרדות. בשלב מסוים, העדשות מציקות ויוצרות גירוי והופכות לבלתי נסבלות. למרות זאת, אנשים ממשיכים לסבול מהעדשות במשך שנים, כשלמעשה הפתרון הוא מאד קל". "בסוף הם מגיעים ללייזר", הוא מציין.

את היתרונות הטכנולוגיים, לצד משך הזמן הקצר הלוקח לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, כ-10 שניות בלבד, מנצל כיום קהל רחב ומגוון של אנשים. פרופ' קיזרמן מספר על חיילים רבים שמעוניינים להסיר את המשקפיים כדי להעלות את הפרופיל ולהתקבל ליחידות קרביות. "מדובר בצעירים שמעוניינים לעשות את האימונים הקרביים המלווים בדרך כלל באבק ובחול, ללא משקפיים או עדשות מגע". פרופ' קיזרמן מציין כי בדומה לחיילים ביחידות קרביות, ישנם עוד רבים שעבורם ניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא שדרוג משמעותי באיכות החיים, ביניהם  ספורטאים, שוטרים, צוללנים ועוד.

איך מסירים היום משקפיים בלייזר?

פרופ' קיזרמן מתאר בקצרה את 4 השיטות הנפוצות כיום להסרת משקפיים בלייזר:

שיטת ה-  PRK/LASEK– שיטה מומלצת עבור בעלי קרנית דקה מאוד או כאלה המרכיבים מספר גבוה במיוחד במשקפיים.  זמן ההחלמה מטיפול זה הוא 3-7 ימים ועלול להיות כרוך בכאב ברמה קלה עד בינונית, הראיה תחזור לרמה תפקודית לרוב לאחר כ-4 ימים.

שיטת ה-SBK ® Lasik  מאפשרת החלמה אשר אינה כרוכה בכאבים ואורכת מספר שעות בלבד, כאשר כבר ביציאה מהמרפאה ניתן להבחין בשיפור משמעותי בחדות הראיה.

שיטת 'צייס לייזר פרמיום' (בלעדית ל- Care) מתאימה למצבי קוצר ראיה ומבוצעת ללא פגיעה בשכבת הקרנית החיצונית. לפי שיטה זו, קרן לייזר זעירה ומדויקת חודרת לעומק הקרנית, שם מתבצע תהליך תיקון ליקוי הראיה, במהירות וללא כאבים.

שיטת פמטו-לאזיק – טיפול לאסיק להסרת משקפיים, תוך הרמת מתלה בטכנולוגית ה .femtosecond laser-  מטופל שיבחר לעבור את טיפול הלאסיק, בהרמת מתלה ע"י  לייזר-במכשיר ה- Visumax החדש והמתקדם, יוכל לבצע זאת.

 

דילוג לתוכן