כתרים דנטליים לשינייםכתרים דנטליים לשיניים

השיניים הטבעיות שלנו אחראיות על העיבוד הראשוני של המזון והפקת דיבור באופן תקין. כאשר קיים פגם בשן שגורם לאיבוד מבנהו וצורתו, אנו מתקשים בביצוע פעולות שעד כה נראו טבעיות למדי. יתרה מכך, פגיעה בשן אחת או יותר, עלולה לגרום לכאב בלתי נסבל ומראה אינו אסתטי. מרפאות Care Dent מציעות טיפולים לשיקום הפה והרכבת כתרים דנטאליים, לשיפור תפקודן ומראן של השיניים. הטיפולים מבוצעים על ידי רופאי שיניים מיומנים, בסביבה מקצועית, מכשור מתקדם ומחירים הוגנים.     

מהו כתר דנטאלי?  

'כתר' (או כותרת השן) הינו המעטפת החיצונית בחלקו הבולט של השן, אותו ניתן לראות מעל החניכיים. כתר דנטאלי הינו התקן המורכב מסגסוגת מתכתית או חרסינה, המשמשת כתחליף, זמני או קבוע, במקרים בהם כותרת השן הטבעית נפגמת. לרוב, כתרים דנטאליים משמשים לשיקום מבנה השן לאחר טיפול שורש או סתימה נרחבת, אשר גרמה לאיבוד חלק גדול מהשן, לשיקום שן שבורה, בולטת או נטויה. בנוסף, כתרים עשויים לסייע בקיבוע גשר או תותבות בשיניים, חיזוק שן חלשה ויצירת מבנה שן על גבי שתלים דנטאלים; קרי השתלת שיניים.  

אודות הטיפול כתרים דנטליים לשיניים

תהליך הרכבת כתר מלאכותי אורך כשני מפגשים ולרוב, אינו כרוך בכאב. הטיפול הינו יעיל ביותר ותוצאותיו עמידות לשנים ארוכות. לרוב, בניית כתר קבוע הינו השלב האחרון בתכנית הטיפולים לשיקום הפה, במקרים בהם קיים צורך בביצוע טיפולים מקדימים, כגון: הברגת שתלים דנטאליים להשלמת שן חסרה, טיפול שורש ועוד. לעתים, קיים צורך בכתר זמני המסייע בשמירה והגנה על השיניים החשופות, עד להשלמת הטיפולים. הרכבת כתר דנטאלי מתבצעת בכמה שלבים:
  1. הכנת מבנה הכתר – שלב זה כולל ביצוע פעולת קידוח בשן המטופלת בכדי להתוות בסיס מוצק, אליו יוצמד הכתר. בנוסף, מתבצעת פעולת הסרה ושיוף חלקים מהשן שעלולים להוות מכשול, בעת הרכבת השתל. 
  2. קביעת מידות הכתר – בשלב זה מתבצע תיעוד של מבנה השן ומדידה של המשטח העליון שיהווה בסיס לכתר. המדידה מתבצעת באמצעות תבנית פלסטיק, שיוצרת טביעה מדוייקת של צורת השן. בנוסף, הרופא קובע את הגוון הרצוי של הכתר, באופן שניתן יהיה לשלבו, באופן טבעי, בין קשת השיניים הטבעיות בפה. לבסוף, הכתר נבנה באופן מדוייק במעבדה, בהתאם להוראות שנשלחו ע”י המרפאה. 
  3. בניית כתר זמני – על מנת שהשן המטופלת לא תישאר חשופה עד לאספקת הכתר הקבוע שהוזמן, הרופא ידביק כתר זמני שתפקידו להגן על השן ולשמר את המבנה, אותו הכין הרופא. בשונה מהכתר הקבוע, הכתר הזמני אינו חזק דיו ולעתים נופל ממקומו. במקרה כזה, יש לפנות בדחיפות למרפאה לביצוע תיקון או הדבקת כתר זמני נוסף.
  4. הרכבת הכתר הקבוע – בשלב זה, הרופא יסיר את הכתר הזמני ויבצע ניקוי קפדני של השן, טרם ההרכבה. הדבקת הכתר הקבוע מתבצע בשני שלבים: תחילה, הרופא ירכיב את הכתר על המבנה, בכדי לוודא התאמתו באופן המרבי לשן וכמובן, אם נוכחותו יוצרת הפרעה או לחץ בין שיני המטופל. הרכבת כתר, ללא ביצוע התאמה מדויקת של השוליים לאזור החניכיים, עלול לגרום לנסיגת חניכיים. במידה וההתאמה תקינה, הרופא יבצע את פעולת הדבקת הכתר על השן ויבצע פעולות נוספות, במידת הצורך.

* סרטון זה מציג את התוכן בשפה האנגלית בלבד – ללא כתוביות בעברית.

חדש ב Care Dent: כל טיפולי השיניים ביום אחד, בהרדמה מלאה. הטיפולים מבוצעים בחדרי ניתוח ומיועדים לגברים ונשים, בכל קשת הגילאים. להרחבה אודות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, ביום אחד – לחץ כאן. 

חרסינה או מתכת? כיצד בוחרים את סוג הכתר המתאים?
בחירת סוג הכתר הקבוע מתבצע על פי שיקול דעת המטופל והמלצת רופא השיניים, שכן חשוב לקבל החלטה שקולה בהתאם למיקום השן ותפקידה. לרוב, יומלץ לבחור בכתר מתכת או מתכת בציפוי חרסינה, עבור השיניים האחוריות; שכן חיוני לשמור על חוזקן, בשל העומס הדנטאלי המופעל עליהן. לחלופין, יומלץ לבחור בשתלים אסתטיים יותר (העשויים זירקוניה או חסרינה),  במידה והכתר יורכב בשיניים הקדמיות. 

ניתן לחלק את הכתרים לשני סוגים עיקריים: 

  1. כתרים העשויים מתכת – השימוש בכתרים מסוג זה היה נפוץ מאוד בעבר, במיוחד לאור העובדה שלא נמצאה אלטרנטיבה אחרת. מדובר בכתרים חזקים מאוד, עשויים ממתכת אצילה או חצי אצילה, יעילותם גבוהה מאוד, אך פוגעים במראה האסתטי של השיניים. כיום, קיימת אפשרות לצפות כתרים מסוג זה, בציפוי חרסינה בגוון המותאם לצבע השיניים, בכדי להעניק לו מראה אסתטי יותר.
  2. כתרים העשויים מחסרינה – כתרים חדשניים ופופולריים המאפשרים להתאים את גוון הכתר לשיני המטופל, ובכך להשיג מראה טבעי ואסתטי של השן, לאחר הטיפול. יתרה מכך, כתרים מסוג זה נחשבים לבריאים יותר בהשוואה לכתרים מתכתיים, שאינם משתלבים באופן טבעי ועלולים לגרום לנסיגת חניכיים בעתיד. קיימים שני סוגים: כתר חרסינה עם תמיכה של מתכת (קפטק) וכתר העשוי מחרסינה בלבד.
 
לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ, השאירו פרטים או חייגו 2273*
דילוג לתוכן