מחלת חניכיים הינה מבין המחלות הנפוצות ביותר בקרב כלל קבוצות הגיל באוכלוסייה, ומקורה בזיהום חיידקי בין החניכיים לשיניים, אשר פוגע ברקמות הסובבות את
השן ותומכות בה. בהיעדר טיפול הולם ושמירה על היגיינת פה יומיומית, רובד החיידקים יוצר תגובה מקומית של דלקת ולמשך הזמן, גורם להיווצרות אבנית קשה, שלא ניתן להסירה באמצעות צחצוח. ישנם גורמים משניים שעלולים להגביר את רגישות המטופל למחלה, כגון: נטייה גנטית, עישון, הריון, סכרת לא מאוזנת ומחלות נוספות.
 
  כיצד מתפתחת דלקת חניכיים? צפו בסרטון

* סרטון זה מציג את התוכן באנגלית בליווי כתוביות בעברית באופן חלקי בלבד.

ניתן לאפיין שני סוגים עיקריים של מחלות חניכיים: 

  1. דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) – זהו השלב הראשוני וההפיך של מחלת חניכיים ושכיחותה גבוה ביותר. מדובר במחלה שמאופיינת בהופעת אדמומיות בשולי החניכיים, נפיחות ודימום בזמן הצחצוח ואף דימום ספונטני. זיהוי מוקדם של התסמינים עשוי למזער ואף למנוע נזק בלתי הפיך לשן, בשלב מאוחר יותר. לרוב, הדלקת לא מלווה בתחושת כאב ולכן רבים נוטים להאמין שהבעיה לא מצריכה טיפול ומקוים שתעבור מעצמה. 
  2. דלקת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס) – דלקת חניכיים חריפה יותר, שעלולה לגרום לנסיגה והתרופפות החניכיים ואף להסתיים בנשירת שיניים. מדובר בדלקת כרונית בחניכיים והתרופפות התמיכה בבסיס השן, דבר שעלול לפגוע בתפקודה ואף נשירתה. במקרים חמורים של המחלה, עלולים להיווצר רווחים בין השיניים, דבר שפוגע במראה האסתטי של הפה, ואף לחייב עקירת השן.  

אודות הטיפול 

על מנת לבדוק את חומרת הדלקת ולהתאים את תכנית הטיפול והיקפה, חשוב להעריך שלושה פרמטרים עיקריים: סוג הדלקת והיקפה, בדיקת עומק כיסי החניכיים וצילום רנטגן המסייע בהערכת נזק אשר נגרם למערכת התמיכה של השן. במקרים של מחלת חניכיים התחלתית, הטיפול יהיה שמרני ויתמקד בסילוק הגורמים למחלה; רובד החיידקים והאבנית ממשטח השן. במידת הצורך, יש לבצע ניקוי חניכיים יסודי ועמוק, ברובד שמתחת לחניכיים. הטיפול מחייבת שיתוף פעולה ומאמץ משותף של הרופא והמטופל שכן, נדרשת שמירה יומיומיות על היגיינת פה טובה וניקוי מקצועי תקופתי. במקרים מתקדמים יותר של הדלקת, יומלץ על ביצוע ניתוח. 

ניתוח חניכיים 

ניתוח חניכיים מיועד לטפל במחלת חניכיים מתקדמת שאינה מגיבה לטיפול השמרני, ודורש ביצוע הליך כירורגי לשיקום ובנייה מחדש של מנגנון האחיזה של השן ולעתים גם השתלת חניכיים. הניתוח מבוצע על ידי רופא מומחה לחניכיים (פריודונט) ולרוב, תידרש הרדמה מקומית בלבד, על אף שניתן לבצעה גם בהרדמה מלאה, בהתאם לרצון המטופל. ההליך נקבע בהתאם לנזק שנגרם בעקבות המחלה והשיקום הנדרש להחלמה. הניתוח עשוי לסייע במקרים בהם נדרש צמצום הכיסים מתחת לשן ברובד שמתחת לחניכיים, כיסוי שורשים חשופים, השתלת רקמת חניכיים או רקמת עצם בשן. לאחר הסרת התפרים ותקופת ההחלמה, יושלם תהליך הבנייה מחדש של מנגנון האחיזה של השן והטיפול במחלת החניכיים. 
כיצד מתבצעת השתלת חניכיים? צפו בסרטון

* סרטון זה מציג את התוכן באנגלית בליווי כתוביות בעברית באופן חלקי בלבד.

חדש ב Care Dent: כל טיפולי השיניים ביום אחד, בהרדמה מלאה. הטיפולים מבוצעים בחדרי ניתוח ומיועדים לגברים ונשים, בכל קשת הגילאים.
להרחבה אודות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, ביום אחד – לחץ כאן.

תחזוקה ושמירה על היגיינת הפה 

על מנת לשמר את תוצאות הטיפול במחלת חניכיים, חשוב להקפיד על היגיינת הפה וצחצוח השיניים לאחר כל ארוחה. כמו כן, ניתן להיעזר בחוטים דנטאליים ותכשירים מותאמים להשלמת הניקוי.
בנוסף לטיפול הביתי, חשוב להקפיד על ביקורים סדירים אצל השיננית, בדרך כלל אחת לשלושה- שישה חודשים.  
לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ, השאירו פרטים או חייגו 2273* 
דילוג לתוכן