מתיחת פנים

מתיחת פנים

 
אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר בתהליך ההזדקנות, הוא הופעת קמטים על פני שטח הפנים לאחר גיל העמידה. אולם, ישנם מקרים בהם הם מופיעים אף קודם. כתוצאה מגורמים גנטיים ו/או מצבורי השנים כגון;
עישון, חשיפה לשמש (אקלים), תזונה ועוד.
 

הסיבות להופעת קמטים:

 • ירידה באיכות העור ובתכולת סיבי החלבון שבו, כך שהוא פחות אלסטי.
 • ירידה בנפח הרקמות המרכיבות את הפנים שגורמת להפחתת יכולת מתיחת העור שמונח מעליהן.
 • צניחת רקמות הפנים והתרופפות כוח שרירי ורצועות הפנים.
העולם כבר מזמן לא שייך לצעירים בגילם, אלא לצעירים בנפשם. ובעידן שבו מעיין הנעורים נמצא מעבר לפינת הרחוב, ניתן לטפל בקמטים באמצעות ניתוח. הליך כירורגי נגיש ולהשיג תוצאות מרשימות. אין פלא שניתוח מתיחת פנים הפך לגולת הכותרת של הכירורגיה הפלסטית בשנים האחרונות. 
מומחי הכירורגיה הפלסטית של Care מזמינים אותך להחזיר עטרה ליושנה ולהשיב את הנעורים לפנים עד כמה שניתן, בסביבה מקצועית עם פתרונות רפואה מתקדמים.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

לכל גבר או אישה מעל גיל 45 המרגישים שהם נראים מבוגרים מגילם ומוכנים לשקול אופציה ניתוחית כדי לתקן זאת. כלומר, מבינים כי ניתוח ישיג את התוצאות הטובות ביותר, והעמידות ביותר לאורך זמן לעומת טיפולים זעיר פולשניים כמו חומרי מילוי או חוטים. אולם, אופציה ניתוחית זו באזור הפנים טומנת בחובה סיכון גבוה יותר לסיבוכים.

למי לא מתאים ניתוח מתיחת פנים?

 • הניתוח אינו מתאים לאנשים שמצפים להיראות צעירים יותר מאשר עשור שלם. מודגש כי ניתוח מתיחת פנים מעניק לאנשים מראה מצוין לטווח הגיל שלהם, אך  אינו גורם להם להראות צעירים ביותר מעשור.
 • למעשנים שאינם מסוגלים להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.

פגישת הייעוץ

הייעוץ אצל הפלסטיקאי, כולל התאמה בין הנתונים האישיים והציפיות מהניתוח לתוצאות הסבירות האפשריות. הרופא יבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר: התרשמות ממבנה הפנים, דרגת הנפילה, מיקום הקמטים וחומרתם, איכות העור, אסימטריה ועוד. בהתאם לבעיות שאובחנו ורצון המועמד/ת לניתוח קובעים את התכנית הניתוחית. ישנן מספר אפשרויות:
 1. 'מתיחת פנים קטנה' ("מיני") – כוללת חתכים בקדמת האוזן בלבד דרכם מסירים עודפי עור ומותחים את שרירי הפנים בעת הניתוח.
 2. 'מתיחת פנים גדולה' – כוללת חתכים בקדמת האוזן ומאחוריה שנכנסים גם לעור המשוער בקרקפת. כך, ניתן להסיר עודפי עור משמעותיים ולמתוח גם את הצוואר.
 3. חומרי מילוי – מיועד לפנים שאיבדו נפח רב ונראות "מרוקנות" ובמטרה להשיב את הנפח בעת הניתוח על ידי שאיבת שומן קטנה מאזור כמו הבטן או הירך והזרקתו לאחר עיבוד לאזורי הפנים בהם הוא חסר. אופציה אחרת היא הזרקה של חומצה היאלרונית לאותה מטרה.
 4. 'קילוף עור עמוק' (פילינג) – פנים עם עור צהבהב, כתמים, קמטוטים וסימני הזדקנות אחרים על העור בהם קיים הצורך בקילוף שיבוצע בעת הניתוח או לאחריו, בנרחבות בהתאם לשטח הקילוף הנדרש. הפילינג מתבצע באמצעות לייזר או חומצת T.C.A, שמאפשרים שליטה מצוינת בעומק הקילוף, ומעניקים מראה אחיד ורענן לעור הפנים.
 5. ניתוחים נוספים כמו שאיבת שומן בצוואר, הרמת גבות, ניתוחי עפעפיים, ניתוח אף, שתל לסנטר ועוד.
התכנית הניתוחית תיקבע במשותף על ידי המנתח והמועמד/ת לניתוח, ויוסברו התוצאות המקוות והסיבוכים העיקריים.

הכנה לניתוח מתיחת פנים

 • יש להימנע באופן מוחלט מעישון שלושה שבועות לפני וגם אחרי הניתוח, כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים. 
 • במקרים שיבוצע גם קילוף, יהיה צורך במריחת קרם לילה כשלושה שבועות טרם הניתוח.
 • ערב לפני הניתוח, יש לחפוף היטב את השיער, לשטוף את הפנים בסבון, ולהימנע מקרם או איפור עד לניתוח.

לצפייה בסרטון הדמיה - מתיחת פנים

הניתוח
ניתוחי מתיחת פנים נעשים בהרדמה מלאה או מקומית וטשטוש. אורך הניתוח תלוי ברמת המורכבות של אזור השאיבה ונמשך בין שעתיים לארבע שעות.

תהליך הניתוח

בתחילת הניתוח מזריקים נוזלים לפנים ולצוואר על מנת להקל על הפרדת הרקמות בניתוח. בהמשך, יבוצעו חתכי הניתוח ודרכם נעשה הידוק של מעטפת שרירי הפנים והצוואר או הפרדת השרירים ומתיחתם.
לבסוף, כורתים את עודפי העור ותופרים את החתכים. מאחורי האוזניים משאירים שני נקזים, שהם צינורות ניקוז המחוברים לכלי איסוף קטנים.
 
במנותחים בהם הצוואר נפול מאוד, נוהגים לבצע חתך קטן באזור מוסתר תחת הסנטר, מפרידים את העור דרך החתך, כורתים שומן מתחת ומעל השריר, מותחים את השריר ותופרים את גבולות השריר בקו האמצע.
לעיתים קרובות, משלבים בניתוחי מתיחת פנים גם הרמת/ מתיחת עפעפיים, פילינג של אזור השפה העליונה וצדי העיניים ו/או הזרקת שומן או חומרי מילוי.
לאחר הניתוח, עוברים לחדר התאוששות ואשפוז לילה עם חבישה על הפנים. התחבושת מגנה על הפנים, מונעת תנועה מיותרת וכאבים ויוצרת לחץ למניעת דימומים את החבישה מסירים כיממה לאחר הניתוח.  

החלמה

בימים הראשונים שלאחר הניתוח לרוב תורגש עייפות וחולשה. יש צורך בתמיכה משפחתית ו/או חברתית קרובה מפני שיהיה אפילו קושי בביצוע של מטלות בית פשוטות.
בכל מקרה, תומלץ חופשת מחלה של שבועיים לאחר הניתוח.
יהיו כאבים המגיבים היטב למשככי כאב הניתנים ללא מרשם כמו אופטלגין. רצוי להימנע מתרופות ממשפחת NSAID's כמו נורופן או אדויל.
בסיום ניתוח מתיחת פנים, המראה אינו מרשים ואף מבהיל. ישנה נפיחות ולעיתים אסימטריות המלווה בסימנים כחולים שהם עדות לשטפי דם תת עוריים.
את תווי הפנים החדשים מתחילים לגלות רק אחרי שהנפיחות יורדת, תהליך שמתחיל כעבור מספר ימים ונגמר כעבור מספר שבועות.
ייתכן דיכאון קל בתקופת ההחלמה שחולף מעצמו יחד עם שיפור מראה הפנים ואינו מחייב טיפול תרופתי.. 
 • לאחר הניתוח, יש לחפוף ראש מדי יום ולשטוף את קווי התפרים עם מים וסבון. לעיתים, יהיה צורך למרוח משחה אנטיביוטית.
 • בתום הניתוח למתיחת פנים יינתן מרשם לטיפול אנטיביוטי למשך מספר ימים. 
 • כעבור שבוע מיום הניתוח, ניתן כבר לצאת מהבית עם איפור. רצוי להמתין כחודש וחצי לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת.
 • זימון לביקורות על ידי רופא לאחר שבוע, שבועיים, חודש ושלושה חודשים מהניתוח.
 • יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח מחשש לעיכוב תהליך ההחלמה.

תוצאות הניתוח  למה לצפות באופן סביר ?

ממראה הפנים החדש ניתן להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח. אך, כדי לראות את התוצאה הסופית, יש לחכות כשלושה חודשים.
התוצאה אליה יש לשאוף היא מראה פנים משופר וטבעי שגורם אושר רב ונשמר לשנים ארוכות. הניתוח לא יוריד עשרות שנים מהגיל הכרונולוגי אך יעניק מראה נפלא וצעיר לגילו.
תמיד תהיה אסימטריה קלה לאחר הניתוח, מעצם העובדה שפנים אינן סימטריות.
בדרך כלל, הצלקות הניתוחיות מטשטשות יפה לאחר מספר חודשים עד שנה, והן כמעט לא מורגשות. אצל חלק קטן מהאנשים יש הצטלקות יתר הגורמת לצלקות בולטות ואדומות גם כעבור פרק זמן זה.

סיבוכים אפשריים

כל הליך כירורגי כרוך בסיכונים המאופיינים לו, כמו גם ניתוח מתיחת פנים. עלולים להופיע סיבוכים במהלך או לאחר הניתוח וחשוב להכירם. סיבוכים במהלך ולאחר הניתוח מושפעים מגורמים מסוימים. אנו מאמינים בשיתוף ושיקוף מלא מול המטופל/ת ועושים כמיטב יכולתנו להפחית את הסיכונים והסיבוכים על אף שלא ניתן לחזותם מראש.
לעתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שבאים לידי ביטוי הצטברות נוזלים (סרומה). שעלולה לגרום לנפיחות ממושכת או תצריך ניקוז, העדר תחושה או ירידה בתחושה באזור הלחיים והאוזן, אי שביעות רצון מהניתוח, הפרעות מתאר, צלקות בולטות, שינוי בקו השיער, עיוות של התנוך או משיכה של האפרכסת, זיהום, נמק בעור, פגיעה בעצבוב של שרירי הפנים שעלולה להוביל לאסימטריה (לרוב זמנית). ושטף דם תת עורי שיצריך התערבות בכדי להפסיקו (כמו לחץ מקומי או תפר.

לקריאה נוספת אודות הליכים כירורגיים בתחום הרפואה הפלסטית ומידע כללי לפני ניתוח – לחץ כאן  

לכל שאלה, תהייה או בקשה, חייגו  2273* או השאירו פרטים, ואחד מנציגי השירות שלנו יחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן