מהו פרוטוקול אתונה 1?

פרוטוקול אתונה 1 הינו שילוב של מספר טיפולים הבאים לתת מענה בעיקר לחולי קרטוקונוס במטרה לחזק את הקרנית ולשפר את היכולת ללכת עם משקפיים או ע"מ . הטיפול המשולב מיועד לאנשים שעד היום נפסלו לכל הליך רפואי עיני (לדוגמא הסרת משקפיים בלייזר)עקב נתוני קרנית לא טובים, כגון: קרטוקונוס, קרניות לא סימטריות, קרניות לאחר השתלת קרנית וכדומה.
לעיתים פרוטוקול אתונה 1 יהיה המפלט האחרון של אנשים אלו לפני הפנייתם לניתוח השתלת קרנית.

 

מדוע לא מתאים לאנשים אלו ניתוח לייזר רגיל?
כשמדובר על מצב של קרטוקונוס או חוסר סימטריה של הקרנית, ישנו חשש שאם יבוצע רק טיפול לייזר רגיל (הגורם מטבעו להידקקות הקרנית) הקרנית תיחלש עוד יותר – דבר העלול להביא להתמוטטות הקרנית ולזירוז הצורך בהשתלת קרנית. עד היום נפסלו אנשים אלו  מטיפול לייזר  ונשלחו להשתמש בעזרים אופטים שונים: משקפיים (מי שעדיין זה עזר לו), ע"מ קשות (מי שהצליח להסתדר איתם) או שהופנו להשתלות קרנית.

 

מה החידוש בפרוטוקול אתונה 1?
החידוש הוא בעצם לקיחת מספר תהליכים רפואיים, כל אחד בעל מטרה שונה, ושילובם לטיפול אחד ארוך מהרגיל. טיפול משולב זה נותן מענה למצב המיוחד של קרנית לא רגולרית (לא רגילה). עד היום לא ניתן שום מענה כוללני למצב של קרנית זו אלא רק מענה נקודתי לבעיות.

 

הליך הטיפול:
הטיפול מורכב משני שלבים:
שלב 1: טיפול T CAT – טיפול זה הינו טיפול לייזר מונחה טופוגרפיה ( T Cat )העושה שימוש בנתונים הנשאבים ממכשיר למיפוי קרנית ייחודי למכשיר הלייזר. 
מטרת טיפול זה,  הינו "לנרמל" את שטח הקרנית (הלא תקין). טיפול זה משטיח את החלקים הקמורים יותר ומקמר את החלקים השטוחים יותר על מנת לתת לקרנית פני שטח חלקים ואחידים ככל שניתן. התוצאה של טיפול זה הינו שיפור איכות הראיה: פחות הילות, פחות סינוורים, שיפור היכולת להתמודד עם משקפיים ועדשות מגע.
שלב 2: חיזוק קרנית (CROSS LINKING) – שלב זה הינו ארוך קצת יותר (כ 45 דקות) ובו יוזלפו לעין  טיפות ויטמין B2 (ריבופלבין) תוך הארת העין במנורה מיוחדת באורך גל מבוקר. הליך זה מחזק את השכבות החיצוניות של הקרנית ומונע המשך התדרדרות (מלכתחילה הקרטוקונוס נגרם עקב היחלשות הקרנית ולכן יש צורך לחזקה). שלב זה "מקבע" את המצב הקיים ומונע שינויים טופוגרפיים עתידיים.
סה"כ אורך הטיפול הינו כ 50 דקות בחדר הניתוח, ההרדמה הינה ע"י טיפות עיניים בלבד ולא חשים כל כאב בזמן הניתוח.
 
הטכנולוגיה בה משתמשים בפרוטוקול אתונה 1
במהלך הטיפול משתמשים בטכנולוגיה חדישה.
 לשלב הראשון ,ה T CAT-, משתמשים בלייזר אלגרטו של חברת WAVELIGHT. האלגרטו בעל ביצועים מהטובים בעולם מבחינת דיוק הטיפול ואיכות הראיה של המטופלים וזוכה לציונים מהגבוהים בסקרי רופאים בינלאומיים.
המכשיר מצויד בפרופיל עיצוב העין , פרופיל Guided" – "Wavefront ,המתקדם המותיר מאחוריו פרופילים מיושנים המכונים "זיופטיק (zyoptic) "" ו"קסטום –ויו" (customview)..
לצורך השלב השני, חיזוק הקרנית, משתמשים במנורת אולטרא-סגול מיוחדת השולחת אורכי גל קצרים לשכבת הסטרומה של העין. בשילוב עם חומר הריבופלבין הדבר מביא לחיזוק שכבת הסטרומה (המהווה כ 90% מהקרנית עצמה).

 

ממתי מבוצעים טיפולים אלו?
טיפולים אלו מבוצעים מזה זמן רב (טיפולים מונחי טופוגרפיה וטיפולי חיזוק קרנית בוצעו לראשונה, לפני כ 10 שנים). ההיסטוריה כבר שפטה טיפולים אלו לחיוב והוכיחה את יעילותם ובטיחותם. החידוש הוא כאמור בחיבור הטיפולים לטיפול אחד משולב.
 
מה יתרונות חיבור הטיפולים?
היתרון העיקרי הוא בכניסה אחת ויחידה לחדר הניתוח במקום מספר כניסות שנעשו בעבר. דבר החוסך זמן החלמה (זמן החלמה אחד  בטיפול משולב  לעומת מספר תקופות החלמה אם היינו מבצעים כל טיפול בנפרד). יתרון נוסף הוא בירידת הסיכון לזיהום (כניסה אחת לחדר ניתוח במקום פעמיים בשיטה הישנה).

 

מהו זמן ההחלמה?
זמן ההחלמה זהה כמעט לחלוטין להחלמה מניתוח PRK להסרת משקפיים. בשלושת הימים הראשונים עלולים לחוש צריבה ואף כאב בעין, תחושת חוסר נוחות זו נעלמת לאחר כ 72 שעות. ראיה תפקודית (לא מקסימלית אך מאפשר חזרה לשגרה בסיסית) מתקבלת לאחר כ 4-5 ימים. לאחר מכן הראיה מתבהרת מיום ליום. הצפי הוא לחזרה לראיה טובה ומקסימלית לאחר כ 5-6 שבועות.

 

תיאום ציפיות מהטיפול:
חשוב להבין שאין מדובר על הליך רגיל של ביצוע ניתוח להסרת משקפיים לקרנית בריאה אלא על ניסיון עזרה לקרנית פטולוגית (עם מחלה). קרנית כזאת בד"כ אינה יכולה להגיע לראיה של 6/6 לפני הניתוח וכך גם לאחריו. מטרת הטיפול תהיה  ניסיון  שיפור יכולת המטופל להסתגל לע"מ או משקפיים לאחר הטיפול ולפעמים ניתן יהיה  לשפר את החדות הראיה המקסימלית המושגת עם עדשות ומשקפיים. כל זה תלוי במצב הקרנית ההתחלתית, כמה סימטרית היא, מה עובייה ועוד מספר רב של פרמטרים הנבדקים לעומק טרום הטיפול.
לעיתים הטיפול יצליח אך לאחר תקופה מסוימת (מספר שנים) הקרנית תשוב להתדרדר. במצב זה על הרופא המטפל לשקול האם לחזור על פרוטוקול אתונה פעם נוספת (אולי רק על חלקו) או להמליץ למטופל על השתלת קרנית.
 

למידע נוסף על טיפול ייחודי כתחליף להשתלת קרנית בקרטוקונוס מתקדם לחץ כאן.

דילוג לתוכן