כיצד הפכו השתלים הדנטליים למענה יעיל לאובדן שיניים?

אין מחיר למערכת שיניים בריאה, החיונית הן לתפקודי הלעיסה והדיבור והן למראה אסתטי ומאיר פנים. אנשים הסובלים מבעיות שיניים, בשל מחלות חניכיים, דלקות ועששת, נאלצים לא פעם לעקור את השיניים החולות וההרוסות. מקרים נוספים של אובדן שיניים נגרמים עקב התפוררות השיניים ונשירתן, כך שנוצר בפה "בור" או אפילו כמה "בורות" מביכים. בעבר הפתרון השכיח היה בשיניים תותבות. אולם עם התקדמות הטכנולוגיה שיקום על גבי שתלים דנטליים הפך למענה הפרקטי ופופולרי.

 

מהם שתלים בפה, המכונים שתלים דנטליים?

שתל דנטלי הוא למעשה בורג סטרילי העשוי מטיטניום. בתהליך ההשתלה הוא הופך לשורש מלאכותי ועליו נבנה הגשר – על מנת למלא את המקום של השן החסרה. ניתן לשקם את הפה על ידי ביצוע שתל אחד, כמה שתלים או אפילו מערכת שיניים שלמה. במקרה שבו כל סט השיניים באחת הלסתות חסר – רופאי השיניים יבנו גשר אשר ייתמך על ידי מספר שתלים דנטליים. פתרון זה נחשב לאידיאלי עבור מתרפאים רבים בשל ריבוי היתרונות הטמון בו.

 

מהם היתרונות הרבים שקיימים בשתלים הדנטליים?

תחושה ומראה הקרובים מאוד למראה שן טבעית: בניגוד למערכת שיניים תותבות, השתלים הדנטליים נראים כמו שיניים "רגילות" לחלוטין. יתרון עיקרי זה תורם לתחושת ביטחון עצמי בריאה אצל המתרפא, שוב אינו צריך לנסות להסתיר את המחסור בשן המשווה לפיו מראה עגום. שיניים תותבות עשויות להיראות פחות טוב מבחינה אסתטית ומזון עלול להיכנס מתחת לתותבת. כמו כן, מתרפאים רבים מודים שהן חווי קשיי הסתגלות לתותבות מהסוג שנשלף. התחושה היא של עצם זר בפה, אשר לעתים מביאה להגברת תחושות קשות של בחילה. בנוסף, כל פעולת האכילה או הגיית הברות מלווה בחשש מפני תזוזה לא רצונית של התותבות.

יתרה מכך, מעבר לחוסר הנוחות הנגרמת בשל אי עיגון השיניים התותבות ללסת, התנועה הניידת שלהן עלולה להביא להתפתחות פצעי לחץ בחניכיים.

 

הגנה על יכולות הלעיסה הקיימות: בעזרת שיניים תותבות יורדת איכות יכולת הלעיסה לכדי כעשרה אחוזים בלבד. מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים, גם קיימת הימנעות שלא מרצון ממאכלים מסוימים. אולם מעבר לכך הפגיעה ביכולת בסיסית כמו הלעיסה מובילה לבעיות בעיכול המזון ולתזונה לקויה ולתחלואיה. מתרפאים שבחרו לעבור תהליך של שתלים בשיניים ממשיכים לאכול וללעוס כרגיל, מכיוון שהשתלים הדנטליים מתפקדים כשיניים לכל עניין.

 

הגנה על עצם הלסת: כאמור שתל דנטלי מתפקד כשן טבעית, וכמוה יוצר בעת לעיסה לחץ על עצם הלסת ומסייע בשמירה על איתנה. תותבות מעצם טבען הנשלף לא מאפשרות שימור של העצם, כך שעם הזמן נספגים מרכיבי עצם הלסת בחזרה לגוף,  בשל חוסר השימוש, ותהליך הידלדלות העצם מואץ עד להפיכתה לדקה ביותר. מחסור בעצם זו יהיה קשה מאוד, אם בכלל, לשקם בהמשך.

 

הגנה על שרירי לסת חזקים: בשל הירידה המשמעותית ביכולת הלעיסה נחלשים גם שרירי הלעיסה וטונוס השריר. כך מתקבל המראה המבגר מאוד של לחיים שקועות. מתרפאים הבוחרים בשתל דנטלי לא חשים שינוי במתח שרירי הלעיסה, הפעולה נעשית כהרגלה, ללא פגיעה פנימית או חיצונית.

 

הגנה על השיניים הסמוכות: שתלים בשיניים מסייעים בשמירה על בריאותן של השיניים הסמוכות להן. הן ממלאות את החור שנפער בפה ומציעות תמיכה ואחיזה לשיניים השכונות. לעומתן, תותבות עלולות להפעיל לחץ מופרז על השיניים בסמוך להן, אשר יביא לנשירתן בטרם עת.

במקרה שמוצעת הבחירה בין שתל דנטלי לגשר, הרבה פעמים עדיפה האפשרות הראשונה ובמיוחד כאשר השיניים הסמוכות הינם בריאות לחלוטין וללא סתימות או טיפולי שורש. אמנם עלותו של הגשר עשויה להיות במקרים מסוימים נמוכה יותר אולם הנזק יהיה גבוה יותר. זאת משום שיש להשחיז את השיניים הסמוכות למקום חסר השן ובכך לפגוע בהן.

 

עמידות לאורך שנים רבות של השתלים הדנטליים: בסיום תהליך ההשתלה, העצם נבנית סביב השתל, אשר נטמע באופן מלא במערכת השיניים ונותר על כנו לאורך זמן ממושך. לעומת זאת, הניידות של התותבות בפה מביא לשחיקה משמעותית ברקמת החניכיים המביאה לחוסר התאמתן ולהחלפתן מדי כמה שנים. כמו כן, רקמת החניכיים הנשחקת היא מקור לדלקות חניכיים וכאב כמעט באופן קבוע. מחקרים מראים כי במקרים רבים שתלים דנטליים יחזיקו מעמד עד לשארית חייו של המטופל ועל כן נחשבים לטיפול בעל שרידות הגבוהה ברפואת שיניים.

 

אחוזי הצלחה גבוהים: הן תהליך השתלת השיניים והן קליטת השתלים הדנטליים בלסתות, שניהם זוכים לאחוזי הצלחה גבוהים הנושקים ל-100 אחוזים. המתרפאים הבוחרים בשתלים בשיניים זוכים ללא ספק לשנים רבות של שיניים וחניכיים בריאים, ללא דאגות וחששות מיותרים.

 

כן, השתלים הדנטליים בהחלט עונים על הדרישות הקפדניות שלי!

בבחירה נכונה זו הנך מצטרף למתרפאים רבים אשר עברו את תהליך ההשתלה הדנטלית ושבו ליהנות מאיכות חיים וחיוך שלם. הנך מוזמן ליצור קשר בהקדם ולקבוע פגישת ייעוץ ללא תשלום.

הצוות המקצועי שלנו ישמח לעמוד לרשותך בכל הנוגע לשתלים בשיניים וטיפולים נוספים.

 

 

דילוג לתוכן