כיצד מתבצע תהליך השתלת שתלים דנטליים?

 בשעה טובה, בחרת לעבור השתלת שתלים דנטליים! החלטה נבונה זו תסייע בשמירה על מצב חניכיים בריא בעקבות אובדן שיניים וכן לשפר את מראה הפה מבחינה אסתטית.

חשוב להבהיר כי לא מדובר חלילה בניתוח של השתלת איברים בגוף האדם, ולכן ניתן לנשום עמוק ולהפחית ברמת החששות הנלוות לנושא. מדובר בהליך כירורגי פשוט יחסית בעל סיכויי הצלחה גבוהים, העומדים על כ-95 אחוזים למי שנמצא מתאים לטיפול.  

שלב ראשון: הערכה ראשונית

ראשית יערוך רופא השיניים, שהינו מומחה בכירורגיית חניכיים או כירורגיית פה ולסת, הערכה ראשונית. הוא יבצע סקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הן באופן כללית והן בדגש על הרקע הדנטלי. לאחר מכן, יישלח המטופל לסדרה קצרה של צילומי רנטגן או  ST על מנת לקבל תמונה מדויקת של המצב בפה. באמצעות הצילומים יוכל הרופא לערוך תכנית טיפול מדויקת בהתאמה אישית למטופלת וכן לוח זמנים מעודכן למועדי הטיפולים.

 

חשוב לדעת!

על סמך הממצאים, רופא השיניים עשוי להמליץ על יותר משתל אחד על כל שן שחסרה, או במקרים אחרים – דווקא לקבל החלטה כי השתלת השתלים הדנטליים תהיה מינורית יותר.

שלב שני: מהלך הטיפול

בטרם תחילת הטיפול תתבצע הרדמה מקומית בפיו של המטופל, כך שלא יחוש ולא במעט את הכאב האפשרי. לאחר מכן רופא השיניים, בפעולה כירורגית שאינה מסובכת אך מדויקת להפליא, יחדיר את השתל הדנטלי אל תוך עצם הלסת. קיימות שתי אפשרויות: האחת שהשתל יוחדר אל מתחת לחניכיים וכך יוסתר פנימה אך לא יהיה מנוס מהליך כירורגי נוסף בעת השיקום עצמו. האפשרות השנייה, על מנת לוותר על ניתוח משלים, היא כבר בשלב זה לבצע את ההשתלה ולקחת בחשבון כי השתל יזדקר כלפי חוץ. רופא השיניים, על פי ניסיונו הרב והכשרתו המקצועית, הוא זה שיבחר בשיטה הרצויה תוך התחשבות בפרמטרים של מיקום השן החסרה ומצבו הרפואי-דנטלי של המטופל.

 

חשוב לדעת!

במרבית המקרים תידרש תקופת החלמה בת חודשים ספורים, החל מתום השלב הראשון של ההשתלה, על מנת להביא לריפוי האזור הפגוע. בטווח זמן זה ייווצרו תאי עצם חדשים אשר יסייעו בקיבוע השתל למקומו, והם יתמזגו עם הלסת (אוסטאואינטגרציה). יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם ניתן לבצע כבר באותו היום גם השתלת כתר זמני. הדבר תלוי בנפח ובעובי עצם החניכיים הקיימת.

 

שלב שלישי: חודשים אחדים לאחר ההשתלה

במידה והמקום מחלים כצפוי, כעבור מספר חודשים מההשתלה יתבצע השלב הסופי בשיקום על ידי הטמעת הכתר הקבוע על גבי השתל הדנטלי. על פי רוב, אין מקום לדאגה, סיכויי ההצלחה גבוהים והופכים את ההליך למומלץ ולנפוץ בקרב מטופלי שיניים בכל הגילאים.

 

אפשרויות השיקום בהשתלת שתלים דנטליים

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של שתלים על השיניים עומדות בפני המטופל מגוון אפשרויות, על מנת להביא לשיקום מצב הפה וחזרתו לשגרה מבחינה תפקודית. רופא השיניים יציג את ההיבטים המקצועיים של כל אופציה ויכוון לבחירה האופטימלית עבור המטופל.

שן בודדת החסרה במערכת השיניים ניתן לשקם על ידי כתר הנבנה על שתל דנטלי או גשר המוצב בין שתי שיניים שכנות. בנוסף, במקרים בהם קיים צורך לשחזר באופן מלא את הלסת ניתן להציב תותבת חלקית על ידי ביצוע כמה שתלים המהווים עוגן לתותבות הקבועות.

מדוע מומלץ לבחור בהשתלת שתלים דנטליים?

ראשית, אין אח ורע לתחושת הטבעיות והנוחות שעליה מצביעים כלל המטופלים, הן מבחינת ההרגשה והן מבחינת המראה. שנית, השתלים הדנטליים עשויים לסייע במניעת מחלות ובעיות העלולות להיווצר בשיניים סמוכות. כמו כן, בשל האחיזה הקבועה שלהם בחניכיים איכות יכולת הלעיסה לא נפגעת ולא נגרם דלדול בעצם.  

מדוע ממליצים רופאי השיניים על השתלת שתלים דנטליים לאחר אובדן שיניים?

אובדן שיניים, בעקבות עקירה או חבלה, אינו מצב סופי. לא ניתן להשאיר את מערכת הפה ללא מילוי המקום החסר בלסת. מדלקות חניכיים, אובדן עצם לסת, תזוזת שיניים, פגיעה תפקודית בשרירי הלעיסה ובמפרק הלסת, חוסר איזון בין שני צדי הפה בעת הלעיסה – אלו רק חלק מהנזקים העלולים להחמיר ככל שמזניחים את הבעיה ולא מספקים פתרון בדמות שן מלאכותית למקום שנפגע. השתלת שתל דנטלי לא רק שמספקת פתרון לבעיות הללו, היא גם מונעת בעיות עתידיות ומגנה על בריאות השיניים הסמוכות.

 

אנחנו ב-Care Dent מתמחים בהשתלת שתלים דנטליים ונשמח לספק מענה מלא ואמין לכל שאלותיך בנושא.

 

 

דילוג לתוכן